• Dni i godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 - 17:00

Wi-Fi 7

W ciągu ostatnich kilku lat technologie Wi-Fi poczyniły szybki postęp, oferując większe prędkości i lepszą łączność w domu. Ale co wyróżnia Wi-Fi 7 ?

Rozwój inteligentnych urządzeń domowych nie wykazuje oznak spowolnienia – przeciętny dom posiada obecnie ponad kilkanaście urządzeń wymagających dostępu do internetu. Wszystkie te urządzenia w domach i firmach wymagają niezawodnej, ultraszybkiej łączności. W odpowiedzi na to dostawcy usług wdrażają szybsze sieci obsługujące technologię wielogigabitową, aby sprostać rosnącym potrzebom w zakresie przepustowości w domach, w których przebywa wielu użytkowników i wiele urządzeń. Dzięki najnowszej ewolucji Wi-Fi (Wi-Fi 7) dostawcy usług mają odpowiednie narzędzia do rozszerzania łączności wielogigabitowej w domu i zmiany doświadczeń abonenta.

Ponieważ liczba urządzeń bezprzewodowych w domu zaczęła gwałtownie rosnąć, konieczne było nowe podejście do łączności w domu. Nowsze generacje Wi-Fi, począwszy od Wi-Fi 6, skupiały się na poprawie ogólnej przepustowości i zasięgu jako kluczowych wskaźnikach wydajności. Dlatego Wi-Fi 6 lub 802.11ax jest również nazywane siecią bezprzewodową o wysokiej wydajności.

Gry w chmurze i AR/VR

Urządzenia i aplikacje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (AR) i wirtualną (VR) stale się rozwijają. Te niezwykle wciągające aplikacje, płynnie łączące świat rzeczywisty z wirtualnym, zrewolucjonizują gaming, wirtualną naukę i opiekę zdrowotną. Jednocześnie aplikacje i usługi w chmurze, zwłaszcza gry w chmurze, zyskały na popularności. Jednak wszystkie te technologie wymagają wielogigabitowej przepustowości w połączeniu z niskimi opóźnieniami, co przekracza możliwości istniejących sieci Wi-Fi. Obiecującą przepustowością ponad 30 Gbit/s, Wi-Fi 7 rozpoczyna erę multigigabitów, zapewniając do 2,6 Gbit/s w jednym strumieniu, co jest idealne do obsługi gier w chmurze i innych pojawiających się technologii konsumenckich.

Wi-Fi 7 w skrócie

Wi-Fi 7 lub 802.11be to najnowsza generacja technologii WLAN. Teoretyczna przepustowość będzie mogła przekroczyć nawet 30 Gbit/s, Wi-Fi 7 rozpoczyna erę multigigabitów. Oto najważniejsze zalety Wi-Fi 7:

  • Większe prędkości: Wi-Fi 7 zapewnia do 4 razy większą prędkość urządzeniom klienckim, korzystając z kombinacji wyższej modulacji (4K QAM) i szerszych (320 MHz) kanałów w paśmie 6 GHz.
  • Większa niezawodność: niektóre z najbardziej ekscytujących osiągnięć Wi-Fi 7 skupiają się na zwiększeniu niezawodności Wi-Fi. Wykorzystując innowacje, takie jak operacje wielopołączeniowe (MLO), Wi-Fi 7 zapewnia wysoce niezawodną łączność nawet w gęstych środowiskach o wysokim poziomie zakłóceń.
  • Niskie opóźnienia: MLO to kluczowa innowacja, która zapewnia podwójne korzyści w postaci niezawodności i bardzo małych opóźnień – zapewniając nawet o 85% mniejsze opóźnienia w porównaniu z Wi-Fi 6 obecnej generacji.

 

Porównanie różnych technologii Wi-Fi:

 

Wi-Fi 4 (11n)

Wi-Fi 5 (11ac)

Wi-Fi 6/6E (11ax)

Wi-Fi 7 (11be)

Zakres częstotliwości

2,4 GHz lub 5GHz

5Ghz

2,4Ghz, 5Ghz, 6GHz

2,4Ghz, 5Ghz, 6GHz

Max. szerokość kanału

40MHz

160MHz

160MHz

320MHz

Max. modulacja

64QAM

256QAM

1024QAM

4096QAM

Max. MIMO

4x4

8x8

8x8

16x16

Max. przepustowość

600Mbit/s

6,9Gbit/s

9,6Gbit/s

46Gbit/s